Conference Program

The conference program for Connecting Water Resources 2015 covered a wide range of topics through three core tracks: Blue Cities: Moving to the systems we need; Resource Development and Agriculture: Securing our future; Small and Aboriginal Communities: Solutions that fit.

Each day of the conference started with a Plenary Panel Discussion:

Identifying the Drivers for Action

Tuesday Plenary Discussion – Is it a Water Issue?
Water management decisions often reflect priorities like public health, economic prosperity or political autonomy. Our Day 1 international panel discussed their experiences with practical drivers that actually lead to action on water.

Knowledge that Fits the Need

Wednesday Plenary Discussion – Getting from Knowledge to “Options on the Table”
Delivering knowledge is important, but it isn’t enough; it must address the context of the situation, resonate with the driving concerns, and clarify options. Our Day 2 panels explored how the right “fit” makes the leading knowledge not just relevant, but actionable.

Where Action is Seeking Knowledge

Thursday Plenary Discussion – The Growing Appetite for Water Solutions
Action on water issues happens when knowledge, expertise and options effectively feed a growing desire for solutions. Discussion on Day 3 distilled how to focus the shaping and delivery of leading knowledge to satisfy this appetite.

Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
Breakfast Buffet
7:30 AM - 8:30 AM
Breakfast Buffet
7:30 AM - 8:30 AM
Registration
8:30 AM - 10:00 AM
Opening Remarks
8:30 AM - 9:00 AM
Bernadette Conant
Canadian Water Network
Opening Remarks
8:30 AM - 9:00 AM
His Excellency, Cees Kole
Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Canada

Nancy Griffin
International Women's Forum‎, Canada

Plenary Panel
9:00 AM - 10:15 AM
Featuring

Jean-François Barsoum
IBM Canada

Pat Mulroy
Desert Research Institute

Harry Seah
Public Utilities Board, Singapore

Charles Vörösmarty
CUNY Environmental CrossRoads Initiative

Plenary Panel
9:00 AM - 10:15 AM
Featuring

Beverly Yee
Alberta Municipal Affairs

Cecelia Brooks
Assembly of First Nations Chiefs
Canadian Rivers Institute

Carl Yates
Halifax Water

Margaret Catley-Carlson
Global Water Partnership

Opening Remarks
10:00 AM - 11:00 AM
Opening Ceremony

Elder Gordon Williams
Peguis First Nation

Opening Remarks

Simon Courtenay
Canadian Water Network

Keynote Address

Bob Rae
Olthuis Kleer Townshend LLP

Refreshment Break
10:15 AM - 10:45 AM
Refreshment Break
10:15 AM - 10:45 AM
'From the Trenches' Discussion
10:45 AM - 11:45 AM
Featuring

Oliver M. Brandes
POLIS Project on Ecological Governance

Barb McMurray
Ontario Ministry of the Environment

James Arnott
Environment Canada

David Marshall
Fraser Basin Council

Where are the Possibilities
10:45 AM - 12:00 PM
Featuring

Bernadette Conant
Canadian Water Network

Opening Plenary
11:00 AM - 12:30 PM
Featuring

Margaret Catley-Carlson
Global Water Partnership

Bob Rae
Olthuis Kleer Townshend LLP

Dhesigen Naidoo
Water Research Commission, South Africa

Emily Moore
Hatch Ltd.

RBC Water Attitudes Survey
11:45 AM - 12:00 PM
Sandra Odendahl
Royal Bank of Canada

Lunch Buffet
12:00 PM - 1:30 PM
IBM Meet and Greet
Lunch Buffet
12:00 PM - 1:30 PM
Lunch Buffet
12:30 PM - 1:45 PM
Breakout Sessions
1:30 PM - 3:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Grahame Farquhar, University of Waterloo
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Adam Lovell, Water Services Association of Australia
Panelist: Rob Renner, Water Research Foundation
Panelist: Lynda McCarthy, Ryerson University
Panelist: Peter Vanrolleghem, Université Laval
Panelist: Karen Kidd, University of New Brunswick

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, University of New Brunswick
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Brent Paterson, Paterson Earth and Water Consulting
Panelist: Carl Weatherell, Canada Mining Innovation Council
Panelist: Christa Seaman, Shell Canada

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Graham Gagnon, Dalhousie University
Panelist: Bu Lam, Government of Nunavut
Panelist: Linda Carpenter, Hamlet of Fort Resolution
Panelist: Danny Higashitani, Aboriginal Affairs and Northern Development Canada

Closing Plenary
1:30 PM - 3:00 PM
Keynote Speaker

The Honourable Elizabeth Dowdeswell
Lieutenant Governor of Ontario

Closing Ceremony

Elder Gordon Williams
Peguis First Nation
Breakout Sessions
1:45 PM - 3:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Erin Mahoney, York Region
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Nicola Crawhall, Great Lakes and St. Lawrence Cities Initiative
Panelist: Nancy Kodousek, Region of Waterloo
Panelist: Frans van de Ven, Deltares Urban Land & Water Management, Netherlands

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, New Brunswick Environment and Local Government
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Andrew Leach, University of Alberta
Panelist: Janice Zinck, Green Mining Research, Natural Resources Canada
Panelist : Daniel Yeon, Canadian Agri-Food Policy Institute

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Jim Brown, Lytton First Nation
Panelist: Keith Smith, Health Canada
Panelist: Julie Abouchar, Willms & Shier Environmental Lawyers LLP
Panelist: Darla Campbell, Ontario Coalition for Sustainable Infrastructure
Panelist: Heather Castleden, Queen's University

Refreshment Break
3:00 PM - 3:30 PM
Refreshment Break
3:00 PM - 3:30 PM
Breakout Sessions
3:30 PM - 5:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Erin Mahoney, York Region
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Nicola Crawhall, Great Lakes & St. Lawrence Cities Initiative
Panelist: Nancy Kodousek, Region of Waterloo
Panelist: Frans van de Ven, Deltares Urban Land & Water Management, Netherlands

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, New Brunswick Environment and Local Government
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Andrew Leach, University of Alberta
Panelist: Janice Zinck, Green Mining Research, Natural Resources Canada
Panelist : Daniel Yeon, Canadian Agri-Food Policy Institute

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Jim Brown, Lytton First Nation
Panelist: Keith Smith, Health Canada
Panelist: Julie Abouchar, Willms & Shier Environmental Lawyers LLP
Panelist: Darla Campbell, Ontario Coalition for Sustainable Infrastructure
Panelist: Heather Castleden, Queen's University

Breakout Sessions
3:30 PM - 5:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Grahame Farquhar, University of Waterloo
Panelist: Adam Lovell, Water Services Association of Australia
Panelist: Rob Renner, Water Research Foundation
Panelist: Lynda McCarthy, Ryerson University
Panelist: Peter Vanrolleghem, Université Laval
Panelist: Karen Kidd, University of New Brunswick

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, University of New Brunswick
Panelist: Brent Paterson, Paterson Earth and Water Consulting
Panelist: Carl Weatherell, Canada Mining Innovation Council
Panelist: Christa Seaman, Shell Canada

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Graham Gagnon, Dalhousie University
Panelist: Bu Lam, Government of Nunavut
Panelist: Linda Carpenter, Hamlet of Fort Resolution
Danny Higashitani, Aboriginal Affairs and Northern Development Canada

Break
5:00 PM - 6:30 PM
Poster Session & Networking
5:00 PM - 6:30 PM
Social Media Meetup

You've connected with people online;
now meet them in person!
Drop-in from 5:00 PM - 5:45 PM.
Networking Reception
6:30 PM - 8:30 PM

Cocktails and marché style food stations.
Banquet Dinner
6:30 PM - 9:30 PM
Featuring

Terry O'Reilly
Host - CBC Radio
Under The Influence

Blue Drinks
8:30 PM - 9:30 PM
The Brig Pub, Byward Market

Tuesday March 10

  • Registration
    8:30 AM - 10:00 AM
  • Opening Remarks
    10:00 AM - 11:00 AM
  • Opening Plenary
    11:00 AM - 12:30 PM
  • Lunch Buffet
    12:30 PM - 1:45 PM
  • Breakout Sessions
    1:45 PM - 3:00 PM
  • Refreshment Break
    3:00 PM - 3:30 PM
  • Breakout Sessions
    3:30 PM - 5:00 PM
  • Break
    5:00 PM - 6:30 PM
  • Networking Reception
    6:30 PM - 8:30 PM
  • Blue Drinks
    8:30 PM - 9:30 PM

Wednesday March 11

  • Breakfast Buffet
    7:30 AM - 8:30 AM
  • Opening Remarks
    8:30 AM - 9:00 AM
  • Plenary Panel
    9:00 AM - 10:15 AM
  • Refreshment Break
    10:15 AM - 10:45 AM
  • 'From the Trenches' Discussion
    10:45 AM - 11:45 AM
  • RBC Water Attitudes Survey
    11:45 AM - 12:00 PM
  • Lunch Buffet
    12:00 PM - 1:30 PM
  • Breakout Sessions
    1:30 PM - 3:00 PM
  • Refreshment Break
    3:00 PM - 3:30 PM
  • Breakout Sessions
    3:30 PM - 5:00 PM
  • Poster Session & Networking
    5:00 PM - 6:30 PM
  • Banquet Dinner
    6:30 PM - 9:30 PM

Thursday March 12

  • Breakfast Buffet
    7:30 AM - 8:30 AM
  • Opening Remarks
    8:30 AM - 9:00 AM
  • Plenary Panel
    9:00 AM - 10:15 AM
  • Refreshment Break
    10:15 AM - 10:45 AM
  • Where are the Possibilities
    10:45 AM - 12:00 PM
  • Lunch Buffet
    12:00 PM - 1:30 PM
  • Closing Plenary
    1:30 PM - 3:00 PM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
Breakfast Buffet
7:30 AM - 8:30 AM
Breakfast Buffet
7:30 AM - 8:30 AM
Refreshment Break
10:15 AM - 10:45 AM
Refreshment Break
10:15 AM - 10:45 AM
Lunch Buffet
12:00 PM - 1:30 PM
IBM Meet and Greet
Lunch Buffet
12:00 PM - 1:30 PM
Lunch Buffet
12:30 PM - 1:45 PM
Refreshment Break
3:00 PM - 3:30 PM
Refreshment Break
3:00 PM - 3:30 PM
Break
5:00 PM - 6:30 PM

Tuesday March 10

  • Lunch Buffet
    12:30 PM - 1:45 PM
  • Refreshment Break
    3:00 PM - 3:30 PM
  • Break
    5:00 PM - 6:30 PM

Wednesday March 11

  • Breakfast Buffet
    7:30 AM - 8:30 AM
  • Refreshment Break
    10:15 AM - 10:45 AM
  • Lunch Buffet
    12:00 PM - 1:30 PM
  • Refreshment Break
    3:00 PM - 3:30 PM

Thursday March 12

  • Breakfast Buffet
    7:30 AM - 8:30 AM
  • Refreshment Break
    10:15 AM - 10:45 AM
  • Lunch Buffet
    12:00 PM - 1:30 PM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
Breakout Sessions
1:30 PM - 3:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Grahame Farquhar, University of Waterloo
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Adam Lovell, Water Services Association of Australia
Panelist: Rob Renner, Water Research Foundation
Panelist: Lynda McCarthy, Ryerson University
Panelist: Peter Vanrolleghem, Université Laval
Panelist: Karen Kidd, University of New Brunswick

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, University of New Brunswick
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Brent Paterson, Paterson Earth and Water Consulting
Panelist: Carl Weatherell, Canada Mining Innovation Council
Panelist: Christa Seaman, Shell Canada

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Graham Gagnon, Dalhousie University
Panelist: Bu Lam, Government of Nunavut
Panelist: Linda Carpenter, Hamlet of Fort Resolution
Panelist: Danny Higashitani, Aboriginal Affairs and Northern Development Canada

Breakout Sessions
1:45 PM - 3:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Erin Mahoney, York Region
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Nicola Crawhall, Great Lakes and St. Lawrence Cities Initiative
Panelist: Nancy Kodousek, Region of Waterloo
Panelist: Frans van de Ven, Deltares Urban Land & Water Management, Netherlands

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, New Brunswick Environment and Local Government
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Andrew Leach, University of Alberta
Panelist: Janice Zinck, Green Mining Research, Natural Resources Canada
Panelist : Daniel Yeon, Canadian Agri-Food Policy Institute

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Jim Brown, Lytton First Nation
Panelist: Keith Smith, Health Canada
Panelist: Julie Abouchar, Willms & Shier Environmental Lawyers LLP
Panelist: Darla Campbell, Ontario Coalition for Sustainable Infrastructure
Panelist: Heather Castleden, Queen's University

Breakout Sessions
3:30 PM - 5:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Erin Mahoney, York Region
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Nicola Crawhall, Great Lakes & St. Lawrence Cities Initiative
Panelist: Nancy Kodousek, Region of Waterloo
Panelist: Frans van de Ven, Deltares Urban Land & Water Management, Netherlands

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, New Brunswick Environment and Local Government
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Andrew Leach, University of Alberta
Panelist: Janice Zinck, Green Mining Research, Natural Resources Canada
Panelist : Daniel Yeon, Canadian Agri-Food Policy Institute

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Jim Brown, Lytton First Nation
Panelist: Keith Smith, Health Canada
Panelist: Julie Abouchar, Willms & Shier Environmental Lawyers LLP
Panelist: Darla Campbell, Ontario Coalition for Sustainable Infrastructure
Panelist: Heather Castleden, Queen's University

Breakout Sessions
3:30 PM - 5:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Grahame Farquhar, University of Waterloo
Panelist: Adam Lovell, Water Services Association of Australia
Panelist: Rob Renner, Water Research Foundation
Panelist: Lynda McCarthy, Ryerson University
Panelist: Peter Vanrolleghem, Université Laval
Panelist: Karen Kidd, University of New Brunswick

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, University of New Brunswick
Panelist: Brent Paterson, Paterson Earth and Water Consulting
Panelist: Carl Weatherell, Canada Mining Innovation Council
Panelist: Christa Seaman, Shell Canada

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Graham Gagnon, Dalhousie University
Panelist: Bu Lam, Government of Nunavut
Panelist: Linda Carpenter, Hamlet of Fort Resolution
Danny Higashitani, Aboriginal Affairs and Northern Development Canada

Tuesday March 10

  • Breakout Sessions
    1:45 PM - 3:00 PM
  • Breakout Sessions
    3:30 PM - 5:00 PM

Wednesday March 11

  • Breakout Sessions
    1:30 PM - 3:00 PM
  • Breakout Sessions
    3:30 PM - 5:00 PM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
Poster Session & Networking
5:00 PM - 6:30 PM
Social Media Meetup

You've connected with people online;
now meet them in person!
Drop-in from 5:00 PM - 5:45 PM.

Wednesday March 11

  • Poster Session & Networking
    5:00 PM - 6:30 PM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
Banquet Dinner
6:30 PM - 9:30 PM
Featuring

Terry O'Reilly
Host - CBC Radio
Under The Influence

Wednesday March 11

  • Banquet Dinner
    6:30 PM - 9:30 PM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
Plenary Panel
9:00 AM - 10:15 AM
Featuring

Jean-François Barsoum
IBM Canada

Pat Mulroy
Desert Research Institute

Harry Seah
Public Utilities Board, Singapore

Charles Vörösmarty
CUNY Environmental CrossRoads Initiative

Plenary Panel
9:00 AM - 10:15 AM
Featuring

Beverly Yee
Alberta Municipal Affairs

Cecelia Brooks
Assembly of First Nations Chiefs
Canadian Rivers Institute

Carl Yates
Halifax Water

Margaret Catley-Carlson
Global Water Partnership

Wednesday March 11

  • Plenary Panel
    9:00 AM - 10:15 AM

Thursday March 12

  • Plenary Panel
    9:00 AM - 10:15 AM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
Where are the Possibilities
10:45 AM - 12:00 PM
Featuring

Bernadette Conant
Canadian Water Network

Opening Plenary
11:00 AM - 12:30 PM
Featuring

Margaret Catley-Carlson
Global Water Partnership

Bob Rae
Olthuis Kleer Townshend LLP

Dhesigen Naidoo
Water Research Commission, South Africa

Emily Moore
Hatch Ltd.

Closing Plenary
1:30 PM - 3:00 PM
Keynote Speaker

The Honourable Elizabeth Dowdeswell
Lieutenant Governor of Ontario

Closing Ceremony

Elder Gordon Williams
Peguis First Nation

Tuesday March 10

  • Opening Plenary
    11:00 AM - 12:30 PM

Thursday March 12

  • Where are the Possibilities
    10:45 AM - 12:00 PM
  • Closing Plenary
    1:30 PM - 3:00 PM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
Networking Reception
6:30 PM - 8:30 PM

Cocktails and marché style food stations.

Tuesday March 10

  • Networking Reception
    6:30 PM - 8:30 PM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
Registration
8:30 AM - 10:00 AM

Tuesday March 10

  • Registration
    8:30 AM - 10:00 AM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
Opening Remarks
8:30 AM - 9:00 AM
Bernadette Conant
Canadian Water Network
Opening Remarks
8:30 AM - 9:00 AM
His Excellency, Cees Kole
Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Canada

Nancy Griffin
International Women's Forum‎, Canada

Opening Remarks
10:00 AM - 11:00 AM
Opening Ceremony

Elder Gordon Williams
Peguis First Nation

Opening Remarks

Simon Courtenay
Canadian Water Network

Keynote Address

Bob Rae
Olthuis Kleer Townshend LLP

Tuesday March 10

  • Opening Remarks
    10:00 AM - 11:00 AM

Wednesday March 11

  • Opening Remarks
    8:30 AM - 9:00 AM

Thursday March 12

  • Opening Remarks
    8:30 AM - 9:00 AM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
'From the Trenches' Discussion
10:45 AM - 11:45 AM
Featuring

Oliver M. Brandes
POLIS Project on Ecological Governance

Barb McMurray
Ontario Ministry of the Environment

James Arnott
Environment Canada

David Marshall
Fraser Basin Council

Wednesday March 11

  • 'From the Trenches' Discussion
    10:45 AM - 11:45 AM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
RBC Water Attitudes Survey
11:45 AM - 12:00 PM
Sandra Odendahl
Royal Bank of Canada

Wednesday March 11

  • RBC Water Attitudes Survey
    11:45 AM - 12:00 PM
Tuesday March 10 Wednesday March 11 Thursday March 12
Blue Drinks
8:30 PM - 9:30 PM
The Brig Pub, Byward Market

Tuesday March 10

  • Blue Drinks
    8:30 PM - 9:30 PM
Tuesday March 10
Registration
8:30 AM - 10:00 AM
Opening Plenary
11:00 AM - 12:30 PM
Featuring

Margaret Catley-Carlson
Global Water Partnership

Bob Rae
Olthuis Kleer Townshend LLP

Dhesigen Naidoo
Water Research Commission, South Africa

Emily Moore
Hatch Ltd.

Lunch Buffet
12:30 PM - 1:45 PM
Breakout Sessions
1:45 PM - 3:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Erin Mahoney, York Region
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Nicola Crawhall, Great Lakes and St. Lawrence Cities Initiative
Panelist: Nancy Kodousek, Region of Waterloo
Panelist: Frans van de Ven, Deltares Urban Land & Water Management, Netherlands

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, New Brunswick Environment and Local Government
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Andrew Leach, University of Alberta
Panelist: Janice Zinck, Green Mining Research, Natural Resources Canada
Panelist : Daniel Yeon, Canadian Agri-Food Policy Institute

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Jim Brown, Lytton First Nation
Panelist: Keith Smith, Health Canada
Panelist: Julie Abouchar, Willms & Shier Environmental Lawyers LLP
Panelist: Darla Campbell, Ontario Coalition for Sustainable Infrastructure
Panelist: Heather Castleden, Queen's University

Refreshment Break
3:00 PM - 3:30 PM
Breakout Sessions
3:30 PM - 5:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Erin Mahoney, York Region
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Nicola Crawhall, Great Lakes & St. Lawrence Cities Initiative
Panelist: Nancy Kodousek, Region of Waterloo
Panelist: Frans van de Ven, Deltares Urban Land & Water Management, Netherlands

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, New Brunswick Environment and Local Government
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Andrew Leach, University of Alberta
Panelist: Janice Zinck, Green Mining Research, Natural Resources Canada
Panelist : Daniel Yeon, Canadian Agri-Food Policy Institute

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Jim Brown, Lytton First Nation
Panelist: Keith Smith, Health Canada
Panelist: Julie Abouchar, Willms & Shier Environmental Lawyers LLP
Panelist: Darla Campbell, Ontario Coalition for Sustainable Infrastructure
Panelist: Heather Castleden, Queen's University

Break
5:00 PM - 6:30 PM
Networking Reception
6:30 PM - 8:30 PM

Cocktails and marché style food stations.
Blue Drinks
8:30 PM - 9:30 PM
The Brig Pub, Byward Market

Tuesday March 10

  • Registration
    8:30 AM - 10:00 AM
  • Opening Plenary
    11:00 AM - 12:30 PM
  • Lunch Buffet
    12:30 PM - 1:45 PM
  • Breakout Sessions
    1:45 PM - 3:00 PM
  • Refreshment Break
    3:00 PM - 3:30 PM
  • Breakout Sessions
    3:30 PM - 5:00 PM
  • Break
    5:00 PM - 6:30 PM
  • Networking Reception
    6:30 PM - 8:30 PM
  • Blue Drinks
    8:30 PM - 9:30 PM
Tuesday March 10
Lunch Buffet
12:30 PM - 1:45 PM
Refreshment Break
3:00 PM - 3:30 PM
Break
5:00 PM - 6:30 PM

Tuesday March 10

  • Lunch Buffet
    12:30 PM - 1:45 PM
  • Refreshment Break
    3:00 PM - 3:30 PM
  • Break
    5:00 PM - 6:30 PM
Tuesday March 10
Breakout Sessions
1:45 PM - 3:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Erin Mahoney, York Region
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Nicola Crawhall, Great Lakes and St. Lawrence Cities Initiative
Panelist: Nancy Kodousek, Region of Waterloo
Panelist: Frans van de Ven, Deltares Urban Land & Water Management, Netherlands

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, New Brunswick Environment and Local Government
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Andrew Leach, University of Alberta
Panelist: Janice Zinck, Green Mining Research, Natural Resources Canada
Panelist : Daniel Yeon, Canadian Agri-Food Policy Institute

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Jim Brown, Lytton First Nation
Panelist: Keith Smith, Health Canada
Panelist: Julie Abouchar, Willms & Shier Environmental Lawyers LLP
Panelist: Darla Campbell, Ontario Coalition for Sustainable Infrastructure
Panelist: Heather Castleden, Queen's University

Breakout Sessions
3:30 PM - 5:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Erin Mahoney, York Region
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Nicola Crawhall, Great Lakes & St. Lawrence Cities Initiative
Panelist: Nancy Kodousek, Region of Waterloo
Panelist: Frans van de Ven, Deltares Urban Land & Water Management, Netherlands

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, New Brunswick Environment and Local Government
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Andrew Leach, University of Alberta
Panelist: Janice Zinck, Green Mining Research, Natural Resources Canada
Panelist : Daniel Yeon, Canadian Agri-Food Policy Institute

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Jim Brown, Lytton First Nation
Panelist: Keith Smith, Health Canada
Panelist: Julie Abouchar, Willms & Shier Environmental Lawyers LLP
Panelist: Darla Campbell, Ontario Coalition for Sustainable Infrastructure
Panelist: Heather Castleden, Queen's University

Tuesday March 10

  • Breakout Sessions
    1:45 PM - 3:00 PM
  • Breakout Sessions
    3:30 PM - 5:00 PM
Tuesday March 10
Tuesday March 10
Tuesday March 10
Opening Plenary
11:00 AM - 12:30 PM
Featuring

Margaret Catley-Carlson
Global Water Partnership

Bob Rae
Olthuis Kleer Townshend LLP

Dhesigen Naidoo
Water Research Commission, South Africa

Emily Moore
Hatch Ltd.

Tuesday March 10

  • Opening Plenary
    11:00 AM - 12:30 PM
Tuesday March 10
Networking Reception
6:30 PM - 8:30 PM

Cocktails and marché style food stations.

Tuesday March 10

  • Networking Reception
    6:30 PM - 8:30 PM
Tuesday March 10
Registration
8:30 AM - 10:00 AM

Tuesday March 10

  • Registration
    8:30 AM - 10:00 AM
Tuesday March 10
Blue Drinks
8:30 PM - 9:30 PM
The Brig Pub, Byward Market

Tuesday March 10

  • Blue Drinks
    8:30 PM - 9:30 PM
Wednesday March 11
Breakfast Buffet
7:30 AM - 8:30 AM
Plenary Panel
9:00 AM - 10:15 AM
Featuring

Jean-François Barsoum
IBM Canada

Pat Mulroy
Desert Research Institute

Harry Seah
Public Utilities Board, Singapore

Charles Vörösmarty
CUNY Environmental CrossRoads Initiative

Refreshment Break
10:15 AM - 10:45 AM
'From the Trenches' Discussion
10:45 AM - 11:45 AM
Featuring

Oliver M. Brandes
POLIS Project on Ecological Governance

Barb McMurray
Ontario Ministry of the Environment

James Arnott
Environment Canada

David Marshall
Fraser Basin Council

RBC Water Attitudes Survey
11:45 AM - 12:00 PM
Sandra Odendahl
Royal Bank of Canada

Lunch Buffet
12:00 PM - 1:30 PM
IBM Meet and Greet
Breakout Sessions
1:30 PM - 3:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Grahame Farquhar, University of Waterloo
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Adam Lovell, Water Services Association of Australia
Panelist: Rob Renner, Water Research Foundation
Panelist: Lynda McCarthy, Ryerson University
Panelist: Peter Vanrolleghem, Université Laval
Panelist: Karen Kidd, University of New Brunswick

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, University of New Brunswick
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Brent Paterson, Paterson Earth and Water Consulting
Panelist: Carl Weatherell, Canada Mining Innovation Council
Panelist: Christa Seaman, Shell Canada

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Graham Gagnon, Dalhousie University
Panelist: Bu Lam, Government of Nunavut
Panelist: Linda Carpenter, Hamlet of Fort Resolution
Panelist: Danny Higashitani, Aboriginal Affairs and Northern Development Canada

Refreshment Break
3:00 PM - 3:30 PM
Breakout Sessions
3:30 PM - 5:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Grahame Farquhar, University of Waterloo
Panelist: Adam Lovell, Water Services Association of Australia
Panelist: Rob Renner, Water Research Foundation
Panelist: Lynda McCarthy, Ryerson University
Panelist: Peter Vanrolleghem, Université Laval
Panelist: Karen Kidd, University of New Brunswick

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, University of New Brunswick
Panelist: Brent Paterson, Paterson Earth and Water Consulting
Panelist: Carl Weatherell, Canada Mining Innovation Council
Panelist: Christa Seaman, Shell Canada

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Graham Gagnon, Dalhousie University
Panelist: Bu Lam, Government of Nunavut
Panelist: Linda Carpenter, Hamlet of Fort Resolution
Danny Higashitani, Aboriginal Affairs and Northern Development Canada

Poster Session & Networking
5:00 PM - 6:30 PM
Social Media Meetup

You've connected with people online;
now meet them in person!
Drop-in from 5:00 PM - 5:45 PM.
Banquet Dinner
6:30 PM - 9:30 PM
Featuring

Terry O'Reilly
Host - CBC Radio
Under The Influence

Wednesday March 11

  • Breakfast Buffet
    7:30 AM - 8:30 AM
  • Plenary Panel
    9:00 AM - 10:15 AM
  • Refreshment Break
    10:15 AM - 10:45 AM
  • 'From the Trenches' Discussion
    10:45 AM - 11:45 AM
  • RBC Water Attitudes Survey
    11:45 AM - 12:00 PM
  • Lunch Buffet
    12:00 PM - 1:30 PM
  • Breakout Sessions
    1:30 PM - 3:00 PM
  • Refreshment Break
    3:00 PM - 3:30 PM
  • Breakout Sessions
    3:30 PM - 5:00 PM
  • Poster Session & Networking
    5:00 PM - 6:30 PM
  • Banquet Dinner
    6:30 PM - 9:30 PM
Wednesday March 11
Breakfast Buffet
7:30 AM - 8:30 AM
Refreshment Break
10:15 AM - 10:45 AM
Lunch Buffet
12:00 PM - 1:30 PM
IBM Meet and Greet
Refreshment Break
3:00 PM - 3:30 PM

Wednesday March 11

  • Breakfast Buffet
    7:30 AM - 8:30 AM
  • Refreshment Break
    10:15 AM - 10:45 AM
  • Lunch Buffet
    12:00 PM - 1:30 PM
  • Refreshment Break
    3:00 PM - 3:30 PM
Wednesday March 11
Breakout Sessions
1:30 PM - 3:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Grahame Farquhar, University of Waterloo
SYP Co-lead: Cailin Hillier, Canadian Water Network
Panelist: Adam Lovell, Water Services Association of Australia
Panelist: Rob Renner, Water Research Foundation
Panelist: Lynda McCarthy, Ryerson University
Panelist: Peter Vanrolleghem, Université Laval
Panelist: Karen Kidd, University of New Brunswick

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, University of New Brunswick
SYP Co-lead: Sherri MacLeod, Environment Canada
Panelist: Brent Paterson, Paterson Earth and Water Consulting
Panelist: Carl Weatherell, Canada Mining Innovation Council
Panelist: Christa Seaman, Shell Canada

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Graham Gagnon, Dalhousie University
Panelist: Bu Lam, Government of Nunavut
Panelist: Linda Carpenter, Hamlet of Fort Resolution
Panelist: Danny Higashitani, Aboriginal Affairs and Northern Development Canada

Breakout Sessions
3:30 PM - 5:00 PM
Blue Cities: Moving to the systems we need

Chair: Grahame Farquhar, University of Waterloo
Panelist: Adam Lovell, Water Services Association of Australia
Panelist: Rob Renner, Water Research Foundation
Panelist: Lynda McCarthy, Ryerson University
Panelist: Peter Vanrolleghem, Université Laval
Panelist: Karen Kidd, University of New Brunswick

Resource Development & Agriculture: Securing our future

Chair: Simon Courtenay, Canadian Water Network
Co-lead: Hans Schreier, University of British Columbia
Co-lead: Annie Daigle, University of New Brunswick
Panelist: Brent Paterson, Paterson Earth and Water Consulting
Panelist: Carl Weatherell, Canada Mining Innovation Council
Panelist: Christa Seaman, Shell Canada

Small & Aboriginal Communities: Solutions that fit

Chair: Irving LeBlanc, Assembly of First Nations
Co-lead: Madjid Mohseni, University of British Columbia
Co-lead: Cecelia Brooks, Assembly of First Nations Chiefs, Canadian Rivers Institute
SYP Co-lead: Megan Kot, Dalhousie University
Panelist: Graham Gagnon, Dalhousie University
Panelist: Bu Lam, Government of Nunavut
Panelist: Linda Carpenter, Hamlet of Fort Resolution
Danny Higashitani, Aboriginal Affairs and Northern Development Canada

Wednesday March 11

  • Breakout Sessions
    1:30 PM - 3:00 PM
  • Breakout Sessions
    3:30 PM - 5:00 PM
Wednesday March 11
Banquet Dinner
6:30 PM - 9:30 PM
Featuring

Terry O'Reilly
Host - CBC Radio
Under The Influence

Wednesday March 11

  • Banquet Dinner
    6:30 PM - 9:30 PM
Wednesday March 11
Plenary Panel
9:00 AM - 10:15 AM
Featuring

Jean-François Barsoum
IBM Canada

Pat Mulroy
Desert Research Institute

Harry Seah
Public Utilities Board, Singapore

Charles Vörösmarty
CUNY Environmental CrossRoads Initiative

Wednesday March 11

  • Plenary Panel
    9:00 AM - 10:15 AM
Wednesday March 11
Wednesday March 11
Wednesday March 11
Poster Session & Networking
5:00 PM - 6:30 PM
Social Media Meetup

You've connected with people online;
now meet them in person!
Drop-in from 5:00 PM - 5:45 PM.

Wednesday March 11

  • Poster Session & Networking
    5:00 PM - 6:30 PM
Wednesday March 11
Wednesday March 11
'From the Trenches' Discussion
10:45 AM - 11:45 AM
Featuring

Oliver M. Brandes
POLIS Project on Ecological Governance

Barb McMurray
Ontario Ministry of the Environment

James Arnott
Environment Canada

David Marshall
Fraser Basin Council

Wednesday March 11

  • 'From the Trenches' Discussion
    10:45 AM - 11:45 AM
Wednesday March 11
RBC Water Attitudes Survey
11:45 AM - 12:00 PM
Sandra Odendahl
Royal Bank of Canada

Wednesday March 11

  • RBC Water Attitudes Survey
    11:45 AM - 12:00 PM
Thursday March 12
Breakfast Buffet
7:30 AM - 8:30 AM
Plenary Panel
9:00 AM - 10:15 AM
Featuring

Beverly Yee
Alberta Municipal Affairs

Cecelia Brooks
Assembly of First Nations Chiefs
Canadian Rivers Institute

Carl Yates
Halifax Water

Margaret Catley-Carlson
Global Water Partnership

Refreshment Break
10:15 AM - 10:45 AM
Where are the Possibilities
10:45 AM - 12:00 PM
Featuring

Bernadette Conant
Canadian Water Network

Lunch Buffet
12:00 PM - 1:30 PM
Closing Plenary
1:30 PM - 3:00 PM
Keynote Speaker

The Honourable Elizabeth Dowdeswell
Lieutenant Governor of Ontario

Closing Ceremony

Elder Gordon Williams
Peguis First Nation

Thursday March 12

  • Breakfast Buffet
    7:30 AM - 8:30 AM
  • Plenary Panel
    9:00 AM - 10:15 AM
  • Refreshment Break
    10:15 AM - 10:45 AM
  • Where are the Possibilities
    10:45 AM - 12:00 PM
  • Lunch Buffet
    12:00 PM - 1:30 PM
  • Closing Plenary
    1:30 PM - 3:00 PM
Thursday March 12
Breakfast Buffet
7:30 AM - 8:30 AM
Refreshment Break
10:15 AM - 10:45 AM
Lunch Buffet
12:00 PM - 1:30 PM

Thursday March 12

  • Breakfast Buffet
    7:30 AM - 8:30 AM
  • Refreshment Break
    10:15 AM - 10:45 AM
  • Lunch Buffet
    12:00 PM - 1:30 PM
Thursday March 12
Thursday March 12
Thursday March 12
Plenary Panel
9:00 AM - 10:15 AM
Featuring

Beverly Yee
Alberta Municipal Affairs

Cecelia Brooks
Assembly of First Nations Chiefs
Canadian Rivers Institute

Carl Yates
Halifax Water

Margaret Catley-Carlson
Global Water Partnership

Thursday March 12

  • Plenary Panel
    9:00 AM - 10:15 AM
Thursday March 12
Where are the Possibilities
10:45 AM - 12:00 PM
Featuring

Bernadette Conant
Canadian Water Network

Closing Plenary
1:30 PM - 3:00 PM
Keynote Speaker

The Honourable Elizabeth Dowdeswell
Lieutenant Governor of Ontario

Closing Ceremony

Elder Gordon Williams
Peguis First Nation

Thursday March 12

  • Where are the Possibilities
    10:45 AM - 12:00 PM
  • Closing Plenary
    1:30 PM - 3:00 PM
Thursday March 12
Thursday March 12